Bakara Suresi Oku

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

Bölüm 4

Bölüm 5

Bölüm 6

Bölüm 7

Bölüm 8

Bölüm 9

Bölüm 10

Bölüm 11

Bölüm 12

Bölüm 13

Bölüm 14

Bölüm 15

Bakara suresi Medine de nazil olmuş 286 ayettir. Kur’an-ı Kerimin en uzun suresidir. Cemiyet ve aile hayatına, ibadet ve muamelelere dair pek mühim esasları içine alır.

Baş taraflarında iman ve inkar ehlinin ve münafıkların durumlarını mukayese eder; sonra Hz. Adem’in yaratılışını ve insanın yeryüzündeki Allah’ın emirlerini yerine getirip varlıklar üzerinde tasarrufa bulunacak bir halife olarak gönderilişini anlatır; son kısımlarında  da cemiyet hayatının en üstün prensiplerini teşkil eden faiz yasağı ve zekat üzerinde ehemmiyetle durur. Surenin mühim bir kısmı, İsrailoğullarının isyan ve nankörlüklerinden bahsederek insanlığa pek çok ibret  nümunelerini sunar.

Bu arada 67.- 71 . ayetlerinde , bir ineğin kesilmesi hadisesi zikredilir. Hz. Musa ‘nın peygamber olduğu devirde inek, insanların gözünde mukaddes bir yer işgal ediyordu. Hz. Musa İsrailoğullarının mizacına yer etmiş bulunan bu batıl inancı söküp atmak için pek büyük gayret sarf etmişti. Kur’an-ı Kerim,  ineğin kesilmesi hadisesini zikrederken, bu sembolün manası altında batıl inançların kesilip ortadan kaldırılması da dikkate sunmuş ve sure bu münasebetle “inek ” manasına gelen Bakara ismiyle anılmıştır. Bu surenin başındaki Elif Lam Mim Harfleri gibi 29 surenin başında geçen harfler, hakiki manalarını ancak Allah’ın Rasulünün bildiği ilahi birer şifre olarak tarif edilmişlerdir. Bununla birlikte huruf-u mukattaa adı verilen bu harflerin taşıdığı sırlardan bir kısmı tefsirlerde beyan edilmiştir.

Bu sürenin (Bakara Suresinin)255 inci ayeti. Ayetü’l Kürsi  adıyla  anılan pek faziletli bir ayettir. Peygamber efendimiz bir hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Her şeyin bir zirvesi vardır.Kur’an-ı Kerimin zirvesi de Bakara Suresidir. Çünkü bu surede öyle bir ayet vardır ki, o Kur’an ayetlerinin efendisidir. Bu Ayetü’l Kürsidir.”

Bu surenin “Amenerrasulü” diye başlayan ve yatsı namazlarından sonra okunması sünnet olan son iki ayetlerinin fazileti hakkında da Peygamber Efendimiz, Kim Bakara Suresinin son iki ayetini okursa,o gece şeytandan ve musibetlerden korunmasına kafi gelir” buyurmuştur.

Bakara ve Ali İmran Suresi nin faziletlerine dair bir hadis-i Şerifte de Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Kur’an okumaya devam ediniz. Çünkü o kıyamet gününde, kendisini okuyana şefaatçi olacaktır.

İki parlak sureyi, Bakara ile Al-i İmran surelerini sık sık okuyun.Çünkü bu iki sure de kıyamet gününde iki bulut, iki gölgelik yahut kanatlarını açmış iki kuş taifesi gibi gelip, onları okuyan ve hükümleriyle amel edenlerin Cehennem ateşinden korunmaları için şefaat edeceklerdir.

Bakara Suresini devamlı okuyunuz. Çünkü onu alıp öğrenmek büyük bir bereket, terk etmek ise büyük bir kayıptır. Onu okuyanlara sihirbazların bile gücü yetmez.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Hemen Yorum Ekle

  1. […] window.google_analytics_uacct = "UA-1325235-12"; Benzer Videolar […]

    Ali İmran Suresi | Yasin Suresi, Yasin Dinle, Yasin-i şerif, İlahi Dinle, ilahileri dinle, Kuran Dinle, 9 yıl önce Cevapla

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden