Sıcacık Bir Selam

29 Mart 2013 tarihinde tüm dünyada sinema severlerle buluşan  “Selam ’’ filmi…

Yerlerini haritada bile gösteremediğimiz ülkelere giden barışın gölgesinde bir dünya kurmak, gittikleri o ülkelere sıcacık bir SELAM götürmek isteyen fedakar  öğretmenlerin  öyküsüdür.

Dünyada kimsenin “Asla Gitmem! “dediği;   açlığın, savaşların, fakirliğin kabuk bağladığı, insanların sefaletten öldüğü yerlerdeki isimsiz kahramanların gerçek öyküsü.

Afganistan, Bosna Hersek ve Senegal de çevrilen film uzun süren çalışmalar sonunda bu ülkelerde çekilmesine karar verildi.

Filmin Konusu : Zehra, Harun ve Adem isminde 3 genç öğretmen; hedefleri ve idealleri uğruna yurtlarından, ailelerinden, her şeyden önce sevdiklerinden uzak kalmayı göze alarak İstanbul ‘dan yola çıkarak 3 farklı kıtaya göreve giderler.

Harun; Senegal’e  umut olmaya gider,  ama içinde Zehra ‘sının sevdasını gömerek. Zehra; savaşın kol gezdiği susuzluğun pençesinde Afganistan ‘a ışık olmaya gider ve Adem ise ; çok sevdiği hamile eşini Türkiye ‘de bırakarak Bosna Hersek ‘e gider.  Gittikleri ülkelerin; dili, dini, rengi ne olursa olsun Üçünde de  tek gaye Öğrenci – Öğretmen olmak değil; oradaki  çocuklara dost, arkadaş, yeri geldiğinde abi ve baba olmaktır. Valizlerinde; fedakarlık ve iyilik, yüzlerinde tatlı bir tebessüm ve dillerinde sıcacık bir SELAM ile gelmişlerdir bu ülkelere.

Hepsi ayrı ayrı olaylar çemberinde durumlarla karşılaşıp fedakarlıklarını dostluklarını hiç bir beklentileri olmadan zihinlerinden; mevki, rahatlık, makam gibi kelimeleri silerek göstermektedir.

2 yıllık bir çalışmanın ardından gösterime girmiş ve filmin çevrildiği ülkelerdeki Türk kolejinde okuyan Senegal ‘li Afgan ‘lı ve Bosna Hersek ‘li bir çok öğrencide rol almış ve başarılı bir performans ortaya çıkarmışlardır.

2013 yılının en iddalı filmlerinden olan “Selam’’ filmi 255 bin seyirci ile izlenme rekoru kırmaktadır.

Selam Filminin :

Yönetmeni : Levent Demirkale

Yapımcısı :  Eyüp Sabri Koç – Neyir Film

Senaristi  : Necati Şahin

Genel Sanat Yönetmeni : Levent Kulaç

Müzik : Yücel Arzen

Oyuncuları : Yunus Emre Yıldırımer , Burçin Abdullah , Hasan Nihat Sütçü, Emre Karakoç, Fatma Karanfil, Mustafa Muhammet Zaim, Brahim N’diaye

Fethullah Gülen’in film hakkındaki yorumu :

Fethullah Gülen Hocaefendi, Selam filminin ve selam ruhunun nasıl anlaşılması gerektiği sorusuna şu cevabı verdi, “Ben ne filmden anlarım, ne senaryodan anlarım, ne yapımdan anlarım. Takdir ettiğim yanları oldu. Öğretmenler, Anadolu insanının o kendisine çok yakışan, numarası kendisine tam uyan anlayış, düşünce, feragat hissi ve hasbiliğiyle sadece dünyanınbir yerine değil Afrika’dan Uzak Doğu’ya, oradan Balkanlara pek çok ülkeye gitmişler. O öğretmenlerimiz farklı coğrafyalarda, farklı anlayış ve kültürlerde yetişmiş insanları ellerine almış, teknede yoğuruyor gibi yoğurmuş, yumuşatmış ve potada eritmişler.” dedi

Filmi izlerken gözyaşlarını tutamadığını belirten Hocaefendi, başrollerini Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah ve Hasan Nihat Sütçü’nün paylaştığı filmdeki oyuncularla ilgili şu yorumlarda bulundu: Filmin bir sahnesinde Mostar Köprüsü’nde kavga edip suya atlayan iki çocuğu kurtarmak için kendisini feda eden öğretmen anlatılıyor. Onu seyrederken gözyaşlarımı tutamadım. Afrika’da canlandırılan sahneler de böyleydi. Filmde rol alan arkadaşlar da öğretmenlerin oralardaki fedakarlıkları karşısında büyülendiklerini anlatıyorlar. Oynadıkları roller onları da büyülemiş. Zira, olan şeyler bir vakıa, bir realite, bir gerçek.” dedi

2013 yılının en iyi yapımlarından olan “Selam’’ filminde; sinema salonlarından kadını, erkeği herkes  gözyaşları içerisinde ayrılıyor. Çok etkilenilen filmde gerçek bir olaydan yola çıkılması da ayrı bir duygu yoğunluğu yaşatıyor.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden