Esmaül Hüsna Faziletleri Anlamları Sırları

Allah (cc) varlık aleminde kendi kudretini yaratma gücünden tutda yok etme gücüne kadar. Yönetme gücünden tutda Takdir etme gücüne kadar bütün kudreti’nin tamamını bize çeşitli şekillerde gösterir.

Gören Göz, işiten kulak ve akleden kalp  bunların farkına varıp idrak eder. Rabbimiz birde bunlara kendi sıfatlarını “aslında onlar isimden çok sıfattır” Sıfatlarının Adını koyarak bize belirtir bunları.

Kudretinin yaratıcı gücünü ifadelerini belirtir ve bizim onları işittiğimiz her an yada sadece işittiğimiz değil zihnimize nakşedip de gönlümüzün derinliklerin ‘den terennüm ettiğimiz zikrettiğimiz her an biz bir manada, ilahi kudretin o yönüyle bir irtibat kurmuş oluruz. Bize Rabbimizin(cc) yaptığı en büyük ikramlardan esmaül Hüsna faziletlerindendir.

Örnek vermek gerekirse Hastalık ağır bir imtihandır. Rabbimiz bizi hastalıkla da imtihan eder Sağlıkla da imtihan eder. Sağlık imtihanı aslında hastalık imtihanı ile kıyaslandığında çok daha ağır bir imtihandır.

Çünkü insan sağlığının kıymetini bilemez ve sağlığını heba eder, çok tehlikelidir onun şükrünü eda edemez ve yanılgıya düşer. Sanki sağlıklı olmak dünyanın en normal durumuymuş gibi zanneder.

Halbuki sağlık Bir ikram, lütuftur bizler için hatta Resullah (sav) Hadisinden “Daha sonradan Kıymeti anlaşılan 3 şeyden birisidir Sıhhat” diye buyurmuştur.

Hastalık imtihanı ile imtihan olan bir kul bu sıkıntısından bu imtihanından rahatlıkla geçebilmek için Rabbmizin “Eş-Şafi”  Şifa veren ismine müracaat eder mesela.

Başka bir heyacan duyan bir kul kendini zulüm altında hisseden bir baskıya maruz kalan bir kul rabbimizin el-Cabbar ismine müracat eder o yönüyle ona başvurur o yönüyle seslenir ve Elbetteki ki Bu sesleniş bizim iç dünyamıza bir direnç bir güç kazandırır. Bu bakımdan Esmaül Hüsna çok önemlidir.

Şaşırtıcı taraflarından birtaneside sadece “Hüsna” olan Güzel olan isimlerin ötesindede çok korkutucu çok tehlikeli isimlerinde bunlara dahil olmasıdır. Acaba rabbimiz niçin El-mütekebbir EL-CAbbar El-Kahhar isimlerini kullanmaktadır? Bunun neresi “Hüsna” güzellik bunun  neresinde diye düşünebilir insan.

Bunlarda Rabbimiz(cc) Bize en büyük lütuflarından birtanesidir. Çünkü insanın insa ettiği zülmun insanın insana yapabileceği kötülüğün ne aşşağı doğru ne yukarı doğru hiç bir limiti yoktur, perişan eder yani bu zulme mağruz kalan insanlar Rabbimizin(cc) kudretini kimin esas güç sahibinin kim olduğunu bildikleri zaman ona karşı çok güçlü bir direnç geliştirirler, sende kim oluyorsun derler.

Rabbimiz Gahhar ismi ile tecelli ettiği zaman senin zulmün çocuk oyuncağı olur senin zulmün kumdan bir kale gibi yıkılır gider ortadan kalkar.

Bu mazlum insanlara güç veren bir durumdur güzelliğide ordan kaynaklanmaktadır.

Başka bir deyişle diyalektik bir yapıdır bu isimlerin bu Esmaül Hüsana ‘nın bu özelliği.

Engin Noyan hocamızda Allah razı olsun kendisinin bilgi arşivinden alınarak derlenmiştir. Engin Noyan hocamızın seslendiği Esmaül hüsna videoların ‘dan Esmaül Hüsna Anlamları dolayısıyla Esmaül Hüsna Sırları açığa kavuşuyor.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden