Fatiha Suresi Okunuşu

Fatiha Suresi‘nin okunuşunu adım adım izleyebileceksiniz. Fatiha suredeki hatalarınız var ise düzelecektir inşallah.

Mehmet Emin Ay seslendirmesi ile Fatiha Suresi‘ni farklı renk ve kalem ucu yardımı ile adım adım görerek ilerlemenizi sağlamaktadır.

Kuran-ı kerimi yeni öğrenenler için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Fatiha suresi

Mekke’ de nazil olmuş 7 ayettir. Kur’anı-ı Kerim bu sureyle başladığı için Fatiha ismi verilmiştir. İman ve ibadet esaslarını içinde toplayan ve Kur’an-ı Kerim manalarında süzülmüş bir hülasa dır.
İçinde yaşadığımız kainat, birbirinden muhteşem , sayısız alemleri barındıran bir büyük alemdir.
Atomlar dünyasından gezegenlere , yıldızlara ve galaksiler alemine, bir canlı hücresinden canlı vücudundaki sistem ve organlara, madenler dünyasından denizlerin altına , bitki ve hayvan türlerinden toprak ve hava alemlerine , insanın maddi ve manevi alemlerinden melek ve cin alemlerine kadar sayısız alemlerin hepsi de bu kainatta mükemmel bir ahenk içinde yaşayıp gider. Bunların hepsi kusursuz bir idare ve terbiye altında hayatına devam eder. Hepsinin her an birbirinden farklı nimetlere ve rızıklara ihtiyacı vardır.

Bu ihtiyaçların hepsi de mükemmel bir şekilde karşılanır. Bilhassa hayvan ve insan yavrularının ihtimamla ve son derece merhametli bir şekilde beslenmeleri ve annelerinin onlara hizmetkar etmeleri, bu hakikatin en parlak şahididir. İşte bütün alemlerde hükmünü icra eden bu yaratma, rızık verme, besleme, büyütme, tedbir ve idare hakikatleri ile herşeyin yardımın koşan bir şefkat ve merhamet ap açık görülmektedir

Demek ki, bütün bu alemlerin terbiyesi altında tutan ve merhametiyle bütün alemleri kuşatan bir Zat, her türlü hamt ve övgüye , şükür ve minnete layık olan yegane Zattır. Bu alemlerin her birinde her şeyin yerli yerince yaratılması, her şeye layık olduğu cihaz ve azalarının, rızık ve ihtiyaçlarının eksiksiz verilmesi gösterir ki , Alemlerin Rabbi olan o Zat, mutlak adalet sahibidir. O adaletini tam olarak hesap gününde tecelli edecektir.Bu kainatı ve içindekileri yoktan yaratan o sınırsız kudret sahibine, insanları öldükten sonra tekrar diriltmek ağır gelmez. Madem peygamberleri vasıtasıyla bunu vaat etmiştir. Elbette vaadini yerine getirecek ve o gün herkesin iyilik ve kötülüklerine tam olarak karşılık verecektir.

Her namazın bütün rekatlarında okuduğumuz bu mübarek süre (fatiha suresi) , ilk ayetlerinde bu manaları ifade ettikten sonra, insanı Alemlerin Rabbinin huzuruna çıkarır ve O na hitaben şu niyazı yaptırır: ” Ancak sana kulluk eder, ancak senden yardım isteriz.” , Bu kainat, mescidinde el bağlayarak Rabbinin huzurunda duran insanın, Alemlerin rabbine adeta tekmil verişidir. Böylece kendi vücudumuz içindeki alemlerin, bizimle omuz omuza verip Kabe etrafında saf tutmuş milyonlarca mü’minin ve kainat içindeki sayısız alemlerin, canlı ve cansız varlıkların her türlü ibadet ve tesbihlerini hamd ve dualarını Alemlerin Rabbine sunarız. Sonra Ondan, bizi doğru yola eriştirmesini isteriz. Bize verdiği nimet ve kabiliyetlerde aşırılığa kaçmadan , sapıklığa düşmeden , onları yerli yerince kullanmaya bizi muvaffak etmesini niyaz ederiz.

Bu niyazdan sonra, doğru yolda devam ettikleri için Allah’ın nimetine ve iki cihan saadetine erişen peygamberlerin ve onlara tabi olan salih kullarının yoluna bizi muvaffak etmesi için duada bulunuruz. Sonra da, doğru yolu bıraktıkları için, kendilerine verilmiş olan akıl nimetini bir azap aleti haline getiren, her şeye inkar gözüyle bakarak kainatı bir matemhane suretinde gören, kendilerini daha dünyada iken manevi bir cehennem azabına düşüren, zulümleriyle Allah’ın gazabına mustehak olan sapıtmış kimseler gibi olmaktan Allah’a sığınırız.

Bir hadisi şerifinde Peygamber Efendimiz ,” Nefsim kudret elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki ,Allah ne Tevrat’ ta ne İncil ‘ de, ne Zebur’da, ne de Kur’an’da benzeri olmayan bir sureyi bana indirmiştir” buyurarak bu surenin fatiha suresi olduğunu bildirmiştir.

Sitemizde yer almasını istediğiniz sure yada ayetleri bize iletebilirsiniz. Güncellememiz de sizlerinde katkıda bulunabilirsiniz. Sitemizdeki hata yada yanlış gördüğünüz her bölüm için bize bilgi iletebilirsiniz.
Duygu ve düşünceleriniz için lütfen bize alt kısımdan yorum yazınız.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden

Bahtınızdaki Video