Meryem Suresi

Bölüm 1

Bölüm 2

Meryem suresi Mekke de nazil olmuş 98 ayettir. Kuran-ı Kerimin Dört Büyük Esasını da bu sure veciz bir şekilde kendisinde toplar.

Kehf suresi‘nin sonunda salih kullar için  büyük müjdeler verildikten sonra , bu surede Allah’ın en seçkin ve salih kullarının halleri anlatılarak bunlardan çıkartılacak ders ve nümuneler bu ümmetin dikkatine sunulmaktadır.

Bunlar Hz. Zekeriyya,  Hz. Yahya, Hz. Meryem, Hz. İsa, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsmail ve Hz. İdris Aleyhimüsselamın kıssalarıdır.

Peygamber efendimiz müşriklerin zulmü sebebiyle Sahabilerinden bir kısmını Habeşistan’a  gönderdiğinde , bunlar arasında bulunan hz. Cafer Habeş hükümdarı Necaşi’ye bu sureyi okumuş , Necaşi ile beraberindeki rahipler de gözyaşları içinde dinlemişler ve maide suresinin 82- 85. ayetleri onların bu hallerini övmüştü. (Maide suresindeki 85. ayetin açıklamasına bakınız.)

Meryem suresi 2 bölümden oluşmaktadır.

Tüm yasindinle takipcilerine iyi seyirler dileriz. Duygu ve düşüncelerinize yasindinle.com ‘un gelişebilmesi ve hatalarına ulaşabilmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Allah (c.c) cümlemizden razı olsun inşallah.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden