2013 Regaip Kandili

Güzel dinimiz için her gün, her an önemlidir ama bir yılın içinde öyle mübarek günler ve geceler vardır ki bunların değerini bilmek her inananın görevi olmalıdır. Bu yazımızda 16 mayıs Perşembe günü Regaip kandili ili ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Regaib Nedir?

Regaib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak  ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir “Reğib” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı bu şekildedir.

Regaib kelimesi Kur’an-ı Kerim ‘de  geçmemektedir. Ancak “reğabe” den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’an-ı Kerim ‘de 8 yerde geçmekte ve “reğabe” nin ifade ettiği mana için kullanılmaktadır. Kuran’ın “ Ve Rabbı’na rağbet et” (İnşirah suresi-8) beyanı gereği, Regaip mana yönüyle kulun cenabı Hakk’a yönelerek Allah’a rağbet etmesi demektir

Ayrıca, “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.” (Tevbe Suresi, 36)

Üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaip Kandili ! Peki Regaip Kandili nedir ?

Üç aylar, kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar Allah ‘ın rahmet ve bereketinin sağanak yağmurlar gibi yağdığı, gönüllerin huzurla dolduğu, bir senenin dörtte birini oluşturan önemli bir zaman dilimidir. işte  Her Cuma gecesi kıymetlidir. Receb ayının ilk cuma gecesine “ Regaib gecesi ’’ denildiği için bu gece daha çok kıymetlenmektedir.

Allah ‘u teala, bu gecede, müminlere; ihsanlar, ikramlar  yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir. Bir hadiste Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler. (Ebu Muhammed) diye belirtilmiştir.

Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in annesi Amine Hatun’un o ana rahmine düştüğüne inanılmaktadır. İşte bu inanış Receb ayının ilk perşembesini cuma ile birleştiren geceye kutsallık kazandırmış ve bu geçe kandillerimiz arasında, kendine özgü, önemli bir yer almıştır.

Bu kandil günü oruç tutulması uygun görülmüş ve bununla ilgili olarak :

Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Perşembe ile birlikte, Cuma günü de oruç tutmakta mahzur yoktur. (Gunye)

Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir. (Miftah-ül-cenne)

Regaip gecesi okunacak dua:

Peygamberimiz Efendimiz (S.A.V) :

“Allah ‘ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” (51) Tirmizi, Kitabü’d-Deavat, 85

Estağfirullahe’l-Azime’llezi la ilahe illa hu el-Hay-yü’.Kayyümu ve etübü ileyh. Tevbete abdin zalimin li-nefsihi la-yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşura.” (Mecmuatü’l-ahzab, 1/599)

Anlamı :

Hayat sahibi olan, her şeyi idare edip ayakta tutan, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tan mağfiret dilerim. Kendi nefsine zulmetmiş kulun tevbesi gibi Ona tevbe ederim. Öyle bir kul ki, kendi nefsi adına ne ölüme, ne hayata ve ne de tekrar dirilmeye sahip değildir. (Mecmuatü’l-ahzab, 1/599)

Regaip gecesi neler yapılmalı?

1- Kur’an-ı Kerim okunmalı

2- Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e salat ü selamlar getirilmeli

3- Kaza, nafile namazlar kılınmalı

4- Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde düşüncelere girmeli.

5- Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı;

6- Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli

7- Mü’minlerle helalleşilmeli

8- O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı

Regaip Kandilinde; ailenizin, dostlarınıznı, arkadaşlarınızın, büyüklerinizin kandillerini kutlayarak sevindireceğiniz,dualarını isteyeceğiniz  Kandil mesajları :

*Allah’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. Hayırlı kandiller.

*Kalpler vardır sevgiyi paylaşmak için, insanlar vardır dostluğu yaşatmak için, kandiller vardır kutlamak ve af dilemek için.. Regaib kandiliniz mübarek olsun

*Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

*Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandiliniz hayırlı olsun.

*Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı, anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

*Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun

*Yükü sevgi özü saygı gücü barış süsü hoşgörü olan mübarek kandilinizi kutlarım.

*Bu güzel gecenin hayırlara vesile olması ve dualarınız kabul olması dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

*Bir damla serilsin yüreğine, bin mutluluk doğsun yüreğine, bütün hayallerin gerçek olsun, duaların kabul, kandilin mübarek olsun

Selam ve dua ile sözümüzü bitiriyoruz. Kulun Rabbine en yakın olduğu gecelerden bir tanesi. Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, herşeyi bilen, gören ve duyan Yüce Rabbimizin dualarımızı kabul etmesi dileğiyle, Regaip Kandiliniz mübarek olsun.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Hemen Yorum Ekle

  1. bütün müslüman aleminin kandilini kutlarım allahım hekesin günahını affetsin tövbelerini kabul etsin

    Engin Çelik, 11 yıls önce Cevapla

  2. nihat hocam ağzınıza sağlık Allah sizin gibilerini başımızdan eksik etmesin

    Engin Çelik, 11 yıls önce Cevapla

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden

Bahtınızdaki Video