Tevbe Suresi – Türkçe

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

Bölüm 4

Tevbe suresi Medine’de nazil olmuş 129 ayettir.Kur’an-ı Kerimin en son nazil olan surelerindendir. Tebük savaşından sonra indirilmiştir. Muhteva itibarıyla Enfal suresinin adeta devamı gibidir.

Bu surede müşriklerle bütün alakanın kesildiğini bildirerek başlar; müşriklere ve kitap ehline karşı muamelenin esasları bildirilir; münafıkların hilelerini de tafsilatlı şekilde açıklar.
Tebük harbine takılmayıp da sonradan pişmanlık duyarak bağışlanmalarını isteyen müslümanların tevbelerinin kabul edildiği bu sure ile bildirilmiş ve sure de adını buradan almıştır.

Müşriklere ve münafıklara karşı şiddetli tehditler ihtiva ettiği ve müşriklere karşı harp ilanı ile başladığı için; rahmeti, emniyet ve selameti ifade eden Besmele bu surenin başında yer almamıştır.

Tevbe suresini 4 bölümde dinleyerek Allah’ın (c.c.) kullarına(insanlara) ayetlerde geçmişten bahsederek  bizden neler istediğini apaçık bir şekilde öğretiyor. Allah tevbe edenlerle beraberdir…

Duygu ve düşüncelerinize yer verin yasindinle sitesine yardımcı olmak için bize yazabilirsiniz, eksik yada hatalı bölümleri bize bildirebilirsiniz. Allah cümlemizden razı olsun.


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Hemen Yorum Ekle

  1. […] Yasin Suresinin Tamamını … Tarih: Haziran 26th, 2011 Kategori: Kuran, Yasin suresi […]

    kabe imamı - tevbe suresi | Yasin Suresi, Yasin Dinle, Yasin-i şerif, İlahi Dinle, ilahileri dinle, Kuran Dinle, 9 yıl önce Cevapla

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden