Dua Etmek

Dua, aciz olan insanoğlunun; sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Allah ile kurduğu manevi bir diyalogdur. Bu sebeple insan hiçbir zaman duadan uzak kalmamıştır.Yerinde, zamanında, ihtiyaç anında, samimi olarak edilen dua silahının hedefini şaşırması diye bir şey söz konusu değildir.  Yeter ki dua özensiz ve acelelik yapılmadan tüm kalbimizle yapılsın. Unutmamalıyız ki Rabbimiz her zaman bizi duyuyor sadece hayırlısını, yerini ve zamanını bekliyor.

Kur-an ‘ı Kerim ‘de Dua etmek ile ilgili ayetleri şu şekilde belirtilmiştir:

(Kulluk ve) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin? ( Furkan suresi 77.)

Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. (Mumin suresi 60.)

Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. (Araf suresi 55.)

 Kur’an-ı Kerim’de dua ile ilgili bir çok ayet bulunmaktadır. İnsanların Allah’a , duanın usulü ve nasıl dua etmemiz gerektiğinin üzerinde durulmuştur. Bununla ilgili olarak Diyanet vakfının  Çevirisiyle beraber Kur-an ‘ı Kerim ‘den dua örneklerini inceleyebilirsiniz: 

Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersekbizi sorumlu tutma.  Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme.Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla! Bize acı! Sen bizim mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et! (Bakara suresi 286. )

Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan sensin. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlığımızı bağışla; ayaklarımızı (yolunda) sabit kıl; kafirler topluluğuna karşı bizi muzaffer kıl! Gerçek şu ki biz, «Rabbinize inanın!» diye imana çağıran bir davetçiyi (Peygamber’i, Kur’an’ı) işittik, hemen iman ettik. Artık bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle beraber al. Bize, peygamberlerin vasıtasıyla vadettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi rezil-rüsvay etme; şüphesiz sen vadinden caymazsın! (Ali İmran suresi 8, 147, 193, 194.)

(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! (Fatiha suresi 5, 6, 7.)

Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyiler arasına kat. Bana, sonra gelecekler içinde, iyilikle anılmak nasip eyle! Beni, Naim cennetinin varislerinden kıl. (İnsanların) dirilecekleri gün, beni mahcup etme. (Şuara suresi 83, 84, 85, 87.)

Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin (Haşir suresi 10.)

Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım. (Ahkaf suresi 15.)


Sesinizi Duymak istiyoruz! Yazacağın yorumlar ömür boyu sitede kalacaktır, Aşağıdan hemen yorum yaz!

İlgili Videolar

Yorum Ekle

Haber Bülteni

e-posta adresini yaz Video eklediğimizde bildirelim

Sizden gelenler

  • yasinallah razı olsun kardeşim hizmetlerinizin insanlğın hidayetine sebep olması duasıyla
  • hacı gençAllahu teala şeyh Abdulkadir Geylaniye rahmet eylesin. Onu sevenlerden ve yolundan gidenlerden

Bahtınızdaki Video